پرسشهای متداول در سیستم های دانش آموزی

تعدادی از سوالاتی که توسط همکاران مطرح گردیده است به انضمام پاسخ سوالات جهت بهره برداری به پیوست تقدیم می گردد.

همکاران محترم میتوانند سوالات احتمالی خود را از طریق لینک ارسال نظر در پایین همین صفحه بامامکاتبه نموده تا پاسخ سوالات شما در همین صفحه ثبت گردد.

با تشکر- فناوری اداره سنجش

سوال۱)چندی است که سیستم دانا پشتیبان بازیابی نمی کند علت چیست؟

پاسخ:دلیل عدم بازیابی ذخیره های قبلی وجود نسخه SQL بالا تر از ورژن اصلی سیستم های دانش آموزی است یعنی بالاتر از  SQL2005

سوال۲) چرا  برای دانش آموز پیش دانشگاهی با توجه به اینکه تمام سوابق و انتخاب واحد  وی درست است ولی بازهم اعلام فارغ التحصیلی نمی کند؟

پاسخ:علت عدم فارغ التحصیل دانش آموز پیش دانشگاهی با توجه به اینکه تمام اطلاعات سجلی و سوابقش درست است . این است که متاسفانه در موقع انتقال دانش آموز از متوسطه به پیش دانشگاهی از گزینه انتقال دانش آموز  به مدرسه دیگر استفاده شده  راه حل این مشکل این است که اول کل اطلاعات دانش آموز از روی سیستم حذف و سپس از گزینه انتقال دانش آموز فارغ التحصیل به پیش دانشگاهی استفاده شود.

سوال۳)راه حل رفع خطاهایی که موقع ارسال اطلاعات به سیستم متمرکز نشان میدهد چیست؟

پاسخ: اولین اقدام   چاپ و به عنوان خطا دقت کنید.

دومین اقدام   مشاهده سابقه تحصیلی دانش آموز ( دقت کنید سابقه پیش دانشگاهی را در سیستم متوسطه دریافت نکرده اید؟ و یا اینکه سوابق متوسطه را در سیستم پیش دانشگاهی دریافت نکرده اید؟  در سابقه کمبود یا ناتمام دارد؟ یا اینکه دوسال پایه دوم ندارد؟ یا اینکه تمامی تمامی سوابق دانش آموز فارغ التحصیل وجود دارد؟و یا درسی بدون نمره وجود دارد؟ اگر سوابق را به اشتباه دریافت نموده اید اقدام به حذف سوابق اشتباه نمایید. البته در سیستم پیش دانشگاهی از طریق سوابق انتقالی به راحتی می توان سوابق اشتباه را حذف نماید اما در سیستم متوسطه این کار با درخواست آموزشگاه و در منطقه قابل اصلاح می باشد.  اگر در سابقه کمبود یا ناتمام یا درس بدون نمره وجود دارد دفتر امتحانات پلمپ شده همان سال و دوره را نگاه کنید و درخواست اصلاح بدهید. اگر دوبار پایه دوم وجود دارد نگاه کنید دانش آموز درخواست تغییر رشته یا شاخه با تکرار پایه را دارد؟ واگر سوایق دانش آموز فارغ التحصیل به صورت کامل وجود ندارد بادریافت سی دی سوابق قابل اصلاح است(برای دانش آموزا انتقالی) و اگر سوابق مدرسه جاری دانش آموز از بین رفته باشد با درخواست کتبی و کپی برابراصل از دفتر امتحانات همان سال در منطقه قابل اصلاح است).

تمامی آموزشگاه ها قسمت عملیات جانبی/گزارشات کنترلی /گزارش دانش آموزان تکراری با دو کد و گزارش دانش آموزان بدون سابقه در سیستم را حتما کنترل نمایید. و نسبت به رفع آنها اقدام نمایید. زیرا هر دانش آموز فقط می تواند یک کد دانش آموزی داشته باشد. این خطا اکثرا به علت تعویض یا عکس دار کردن شناسنامه و تغییر شماره سریال و دریافت از سناد ایجاد می گردد. همانطور که قبلاً متذکر شده ام شماره سریال شناسنامه قبلی با کارنامه سال اول کنترل گردد اگر درست بود با ثبت کددانا(کد دانش آموزی سال اول) و اعمال فیلتر از سناد دریافت می نمودید. و اگر کد دانش آموزی سال اول اشتباه ثبت شده بود مدرسه مبدا با درخواست اصلاح کد و کپی شناسنامه و کارنامه سال اول جهت اصلاح به داره مراجعه و پس از اصلاح سوابق انتقالی در مدرسه مقصد دریافت گردد.

دانش آموزانی که در سیستم سابقه ندارند را در دفاتر امتحانات و دفاتر آمار آموزشگاه به دقت نگاه کنید شاید سوابق دانش آموزان موقع کانورت اطلاعات ازبین رفته باشد.بنابراین اگر دانش آموز سابقه ای در آموزشگاه داشته باشد باید آن سوابق در سیستم آموزشگاه ثبت گردد. و اگر دانش آموز هیچ سابقه ای در دفاتر امتحانات و دفاتر آمار آموزشگاه نداشت می تواند آنها را انتخاب و حذف نمایید.

یادآوری: تمامی خطاها موقع ارسال به سیستم متمرکز باید برطرف گردد زیرا سوابق دانش آموزانی که در خطا نشان می دهد به سیستم متمرکز ارسال نمی گردد.

سوال۴)  مراحل حل مشکل دریافت دانش آموزانی که در تغدیه از سیستم سناد خطا می گیرد چگونه است؟

پاسخ:

۱- در سیستم سناد  ابطال ثبت  کلاس بندی انجام شود

۲- لغو ثبت نام در سیستم سناد آموزشگاه

۳- مجددا در سیستم سناد کد آموزشگاه ثبت نام شود

۴- خطاهای هنگام ثبت نام برای دانش آموز ( فایلهای ستاره دار) وارد شود

۵- کلاس بندی مجدد

۶- صدوردفتر آمار و مشاهده اسم دانش آموز( نیاز به چاپ نیست)

۷- دریافت از سناد برای دانا( بااعمال فیلتر).

سوال۵)  در سیستم توصیفی چهار درس اجازه ثبت نمره پایانی را نمی دهد علت چیست؟

پاسخ:از نگارش۶٫۳ به بعد بر طبق آیین نامه برای سال ششم ابتدایی نمرات ۴ درس هنر، سلامت و تربیت بدنی ،تفکر و پژوهش و کار و فن آوری نیازی به نمره پایانی ندارند و همچنین در لیست انضباط هم فقط نمره پایانی ثبت می شود ، لیست های دبیر هم باید بر طبق آیین نامه شوند .

سوال۶) دلیل خطای ۲۵ ازچیست؟

پاسخ:این خطا مربوط به اتمام مهلت استفاده از یک نگارش است که توسط شرکت سازنده پیش بینی شده است و با رسیدن نگارش جدید و دریافت آن از طریق helper رفع می گردد. البته گاهی بعد از چند روز نگارش بعدی می آید. در این مواقع در صورتی که کار مهمی با سیستم دارید، تاریخ کامپیوترتان را چند روز به عقب برگردانید. برنامه  باز می شود.

سوال۷)چرا باتوجه به این که نگارش سیستم به روز است اما سیستم تغییرات نگارش را اعمال نمیکند؟

پاسخ:دوستان عزیز لحاظ شدن شماره نگارش در صفحه اصلی نرم افزار دلیل بر صحت آن نیست توصیه میشود در کامپیوتری که سیستم دانش آموزی برروی آن نصب شده از INTERNET SECURITY استفاده نشود و صرفا نسخه آنتی ویروس را در سیستم خود نصب نمائید.

22 پرسشهای متداول در سیستم های دانش آموزی

 1. تلاشگران گفت:

  باسلام و احترام
  باتوجه به اینکه نیم سال اول ۹۵-۹۴ این آموزشگاه باکد ۹۵۱۵۹۵۲۵ (آموزش از راه دور-راهنمایی) باز نمی شود و امکان ثبت نام در این نیم سال را نداریم، لطفا راهنمایی بفرمایید…
  قابل ذکر است در تابستان ۹۴-۹۳ به علت نداشتن دانش آموز ثبت نام نداشته ایم.

 2. سو..ق گفت:

  سیستم دانش اموزی پیش حر فه ای استثنایی نگارش جدید را دریافت نمی کند علت چیست

  • مديريت گفت:

   با سلام
   این سیستم کدامیک از برنامه های دانش آموزی هست؟ دانا, راهنمایی یا توصیفی؟

   • لیلی گفت:

    با سلام، دانش آموز پیش دانشگاهی به علت دو کد بودن، عدم شرایط فارغ‌التحصیلی را دارد، ضمن اینکه کد اصلاح شده و به منطقه ارسال شده و رمز اصلاحیه نیز دریافت گردیده است، اما باز هم در سیستم دو کد می باشد، لطفاً راهنمایی بفرمایید، سپاسگزارم

    • مديريت گفت:

     با سلام.
     در سیستم تاییدیه پس از دریافت رمز تغییرات اصلاح می شود. اگر درسیستم مدرسه با کد صحیح اعلام فارغ التحصیلی شود و به سیستم ممرکز منتقل گردد مشکل برطرف می شود. به شرط اینکه قبل از دریافت جدید از سیستم متمرکز کاملا حذف شود.

 3. غلام گفت:

  سلام.آیا میتونم دانش آموزان انتقالی رو بعد از انتقال، ابطال ثبت نام کنم؟ و در سناد هم لغو ثبت نام کنم؟

 4. لیلی گفت:

  با سلام، دانش آموز پیش دانشگاهی به علت دو کد بودن، عدم شرایط فارغ‌التحصیلی را دارد، ضمن اینکه کد اصلاح شده و به منطقه ارسال شده و رمز اصلاحیه نیز دریافت گردیده است، اما باز هم در سیستم دو کد می باشد، لطفاً راهنمایی بفرمایید، سپاسگزارم

 5. لیلا گفت:

  سلام دانش اموز انتقالی را به اشتباه لغو ثبت نام نموده ام چگونه بازیابی کنم/؟

  • مديريت گفت:

   با سلام
   مجدد ثبت نام نموده و انتخاب واحد نماییدو دانش آموز را انتقالی بزنید. وضعیت دانش آموز در دفتر آمار و امتحانات یکسان باشد.
   موفق و موید باشید.

 6. سعید گفت:

  در تیر ماه سال ۹۵در سیستم سناد ۹۵-۹۴دانش آموز را اشتباهاً لغو ثبت نام زده ام دانش آموز الان ثبت نام مجدد نمی شود بجهت اتمام سال تحصیلی تکلیف چیست؟

 7. مرادی گفت:

  سلام
  بنده مادر دختری هستم که در دبیرستان مشغول به تحصیل میباشد “مدتی است شخص جوانی جلوی درب مدرسه مزاحمت ایجاد میکند “سوالی داشتم مبنی بر اینکه اگر مدرسه دخترم را عوض کنم ایا ایشان میتواند از طریق سامانه سناد و با داشتن اشنا در مدرسه و غیرو محل جدید ادرس تحصیل دختر بنده را پیدا کند “ضمن اینکه یکبار جایش را عوض کردم و ایشان مدرسه جدید را پیدا گرد

 8. سحر گفت:

  باسلام
  یک سوال مهم ،متاسفانه در هدایت تحصیلی دانش آموزی در ۲ سال قبل دانش آموز رشته انتخابی را نیاورده است ولی دانش آموز این دو سال در کلاس نشسته و نمراتش ثبت شده است.آیا راهی هست که این مشکل را درست کنم؟
  با تشکر فراوان

  • مديريت گفت:

   با سلام
   دانش آموز این رشته رو ادامه میده البته حتما باید کمیسیون رای بده .
   با مسئول سنجش در خصوص این پرونده هماهنگ کنین.
   موفق باشید.

 9. محمد حسین مرادی گفت:

  سلام لطفا راهنمایی فرماید

 10. علی گفت:

  با سلام و وقت بخیر.
  مدیر دبیرستان متوسطه دوم هستم که نخستین یال فعالیتش هست. مشکلی که الان باهاش مواجه هیتم اینه که در برنامه دانا لیست نمرات و کارنامه دانش آموزان کد ملیشون میاره اما نام و نام خانوادگی نمیاره.
  لطفا راهنناییم کنید.
  با تشکر

 11. علی گفت:

  با سلام و وقت بخیر.
  مدیر دبیرستان متوسطه دوم هستم که نخستین سال فعالیتش هست. مشکلی که الان باهاش مواجه هسیتم اینه که در برنامه دانا لیست نمرات و کارنامه دانش آموزان کد ملیشون میاره اما نام و نام خانوادگی نمیاره.
  لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

 12. معلم گفت:

  سلام
  همکاران محترم کسی میتونه کمکم کنه؟
  برای نوشتن فارسی اعداد تو سیستم متوسطه اول به مشکل خوردم اگه کسی راهنماییم بکنه ممنون میشم..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *